Želite da zakoračite u preduzetničke vode, ali ne znate odakle da počnete? Često u moru detalja i informacija izgubimo iz vida one osnovne i najbitnije obaveze o kojima se ne piše i ne priča mnogo, kao što je zahtev za paušal.
Ako ste odlučili da otvorite paušalnu firmu, neophodno je da podnesete zahtev za paušal. To je dokument koji je neophodan kako bi vam bio odobren fiksni mesečni porez, ali i bez kog ne biste mogli biti oslobođeni od obaveze vođenja poslovnih knjiga.
U nastavku saznajte kako izgleda zahtev za paušal, gde se predaje, koja dodatna dokumentacija je potrebna, kao i na šta sve treba da obratite pažnju kako vas prilikom otvaranja paušalne firme ne bi bolela glava.
Kako izgleda zahtev za paušal?
Zahtev za paušal je formular koji sadrži ključne informacije o podnosiocu zahteva, kao i o delatnosti kojom se bavi.
Glavni elementi koje zahtev za paušal ima su:
- Lični podaci kao što su ime, prezime, JMBG, adresa prebivališta i kontakt informacije.
- Podaci o preduzetničkoj radnji koje obuhvataju šifru i naziv delatnosti prema šifrarniku delatnosti i podatke o poslovnom sedištu.
- Izjava o ispunjavanju uslova za paušal kojom preduzetnik potvrđuje da ispunjava zakonom propisane kriterijume za paušalno oporezivanje.
- Prilozi i dodatna dokumentacija koji mogu da uključivati kopije rešenja iz APR-a, ugovore ili drugih dokumenata koji su bitni za poslovanje.
Sam obrazac zahteva možete peuzeti na sajtu Poreske uprave ili dobiti direktno u filijali. Bitno je da ga pažljivo pročitate i sve tačno popunite, jer zahtev može da bude odbijen u slučaju da je obrazac nepotpun ili pogrešno popunjen.
Koja dokumentacija je potrebna za zahtev za paušal?
Pored pravilno popunjenog zahteva za paušal, kako bi dokumentacija bila potpuna, neophodno je da priložite i:
- Rešenje o registraciji iz APR-a, kao dokaz da ste registrovali preduzetničku radnju.
- Dodatne dokumente, koji, u zavisnosti od vrste delatnosti, mogu obuhvatati dokumente kao što su ugovori sa klijentima, potvrde o vrsti posla ili pak dokaze o poslovnoj adresi.
- Lična dokumenta, kao što su kopija lične karte ili pasoša podnosioca zahteva.
Kako se predaje zahtev za paušal?
Kada popunite zahtev, imate mogućnost da ga predate na dva načina.
Popunjenu i pripremljenu dokumentaciju možete predati lično u Poreskoj upravi. U ovom slučaju ćete nakon vaše predaje zahteva i njegove provere od strane zaposlenog, dobiti izdatu potvrdu o prijemu zahteva za paušal.
Zahtev za paušal možete da predate i elektronskim putem preko portala ePorezi. Ovaj vid podnošenja postaje sve popularniji jer je veoma jednostavan, i nećete trošiti vreme na odlazak u Poresku upravu i čekanje u redu. Sve što treba da je da se registrujete na portal, popunite zahtev i priložite kopije dokumenata u digitalnoj formi.
Koliko traje obrada zahteva za paušal?
Brzina obrade zahteva može da varira od raznih faktora i može da bude nekoliko dana, do nekoliko sedmica.
U svakom slučaju, Poreska uprava ima zakonski rok od 30 dana za obradu zahteva i donošenja rešenja. Ponekad se može zahtevati dopuna dokumentacije ili dodatna pojašnjenja, što će malo usporiti čitav proces.
Nakon obrade zahteva, rešenje o paušalnom oporezivanju dostavlja se na adresu podnosioca ili elektronskim putem.
Na šta obratiti pažnju prilikom podnošenja zahteva?
Iako je sam proces podnošenja zahteva za paušal veoma jednostavan, kako biste izbegli potencijalne probleme tokom predaje i obrade zahteva, obratite pažnju na stvari kao što su:
- Unos tačnih podataka – Svaka, pa i najmanja greška, u popunjavanju zahteva može da uspori proces ili da dovede da budete odbijeni.
- Poštovanje rokova – Ne smete da zaboravite da zahtev za paušal mora da bude podnet u roku od 15 dana od datuma registracije preduzetnika u APR-u.
- Provera uslova za paušalno oporezivanje – Pre same predaje zahteva, obavezno dobro proverite da li vaša delatnost ispunjava zakonom propisane kriterijume za paušal.
- Konsultacija sa stručnjakom – Ipak niste sigurni da sve možete sami? Ne oklevajte da potražite pomoć stručnjaka. Knjigovođa ili poreski savetnik mogu da vam pomognu da pravilno popunite obrazac i pripremite svu potrebnu dokumentaciju.
Zahtev za paušal i paušalno oporezivanje
Nakon otvaranja paušalne firme, morate voditi računa o redovnom plaćanju poreza. Zahtev za paušalno oporezivanje podnosi se u elektronskom obliku preko portala Poreske uprave ePorezi i to najkasnije 31. oktobra tekuće, za narednu godinu.
Preduzetnicima koji ispunjavaju uslove za paušalno oporezivanje, rešenje o odobrenom paušalnom oporezivanju, biće dostavljeno elektronskim putem u poresko sanduče na portalu ePorezi, a važiće od 01. 01. 2025. godine.
U slučaju da poslujete godinama bez izmenjenih uslova poslovanja koji bi isključili pravo na paušalno oporezivanje, nemate obavezu podnošenja zahteva, dok ovaj način oporezivanja regularno koristite sve dok ne utvrdi da su prestali razlozi za ovaj vid oporezivanja.
Uz pravilnu i detaljnu priprema, kao i poštovanje procedura i rokova, osigurajte lako, brzo i uspešno podnošenje i odobrenje ovog bitnog zahteva, kako biste bez stresa mogli da se okrenete svojim poslovnim planovima.
Zahtev za paušal je prvi veliki korak ka vašim budućim poduhvatima i uspesima u svetu paušala.