Kako proveriti ko je blokirao račun i ko to može u paušalnom poslovanju?

Blokiranje računa paušalcu

Bilo da ste već otvorili paušalnu firmu, ili tek planirate, sigurno ste nailazili proveravajući podatke pojedinih firmi, da su neke u blokadi. Verovatno ste pomislili šta u toj situaciji može da se preduzme i koji su koraci?

U slučaju da je račun firme blokiran, važno je saznati ko je inicirao blokadu kako biste mogli da preduzmete odgovarajuće korake radi rešavanja ove situacije.

U nastavku saznajte kako proveriti ko je blokirao račun, zašto se on blokira i koliko dugo može da bude u blokadi.

Kako izvršiti proveru računa u blokadi?

U Srbiji, Narodna banka Srbije (NBS) pruža uslugu pretraživanja dužnika u prinudnoj naplati. Pretragu možete da izvršite veoma jednostavno. Sve što je potrebno je unos broja računa, matičnog broja ili poreskog broja firme na zvaničnom sajtu NBS-a.

Ko može da blokira račun paušalcu?

Račun paušalca mogu da blokiraju Poreska uprava, Narodna Banka Srbije, sudski izvršitelji i banka. Sve ove jedinice mogu da blokiraju paušalcu račun iz različitih razloga:

-Poreska uprava blokira račun ako paušalac ne plaća poreze i doprinose na vreme

-NBS blokira ako postoji izvršna presuda ili rešenje o prinudnoj naplati

-Sudski izvršitelji ako paušalac ima dugove prema privatnim licima ili firmama

-Banka blokira sredstva ako paušalac ima dugovanja prema banci (kredit, minus i slično)

Kako saznati ko je blokirao račun?

Postoje dva ključna izveštaja koja vam mogu pomoći da saznate ko je blokirao vaš račun:

– Izveštaj o izvršenim nalozima prinudne naplate – Ovaj izveštaj sadrži informacije o svim nalozima koji su izvršeni nad vašim računom, uključujući podatke o poveriocima koji su inicirali blokadu.

– Izveštaj o stanju blokade – Pruža pregled trenutnog stanja blokade, uključujući iznos duga i datum početka blokade.

Ova dva bitna izveštaja možete da zatražite direktno od Narodne banke Srbije, ili od svoje poslovne banke. U pojedinim situacijama do blokade može da dođe greškom ili ako podaci nisu ažurirani, te je značajno da kontaktirate nadležne institucije kako biste dobili tačne informacije i, ako je potrebno, uložili žalbu.

Koliko dugo račun može biti u blokadi?

Trajanje blokade računa zavisi od više faktora, a neki od najbitnijih su iznos duga, vrsta poverioca i brzina kojom se dug može izmiriti.

Prema Zakonu o stečaju, ako je račun firme neprekidno u blokadi 30 dana, to može da bude signal za pokretanje stečajnog postupka. Međutim, blokada može da traje i duže ako se dug ne izmiri, a poverilac ne pokrene stečaj.

S druge strane, u praksi, računi firme mogu da budu u blokadi i nekoliko meseci ili godina ako dužnik ne pronađe način da izmiri dugovanja. Blokada ne znači automatsko gašenje firme, ali ona može ozbiljno da oteža poslovanje, jer firma ne može slobodno da raspolaže svojim sredstvima.

Bitno je istaći da tokom perioda blokade dužnik može da prima uplatu na svoj račun, ali ta sredstva automatski odlaze poveriocima koji su pokrenuli prinudnu naplatu. U slučaju da postoji više poverilaca, sredstva se raspoređuju po redosledu pristizanja zahteva za prinudnu naplatu.

Zašto se blokira račun poslodavcu?

Račun poslodavca može da bude blokiran iz nekoliko razloga, a najčešči su:

– Neplaćeni porezi i doprinosi – Poreska uprava može da blokira račun ako poslodavac ne izmiruje obaveze po osnovu poreza na dobit, poreza na zarade zaposlenih i doprinosa za socijalno osiguranje.

– Dugovanja prema poveriocima – Dobavljači, davaoci kredita ili partneri mogu da pokrenu postupak prinudne naplate zbog neizmirenih faktura ili ugovornih obaveza.

– Sudske presude i izvršenja – U slučaju da postoji pravosnažna presuda ili izvršna isprava kojom se nalaže plaćanje duga, sudski izvršitelji mogu da blokiraju račun firme kako bi osigurali naplatu.

– Neizmirene kazne i penali – Kazne koje su izrečene od strane inspekcijskih organa ili drugih regulatornih tela mogu da dovedu do blokade ako nisu plaćene u predviđenom zakonskom roku.

Međutim, u pojedinim situacijama, firma može da zatraži reprogram duga kod Poreske uprave ili drugih poverilaca kako bi izbegla blokadu računa. Takođe, da bi se izbegla blokada, postoji potencijalna mogućnost da se sklopi dogovor sa poveriocima o odloženom plaćanju ili postepenoj otplati duga.

Kako sprečiti blokadu računa?

Da biste izbegli blokadu računa, a time i osigurali stabilnost poslovanja važno je da redovno pratite finansijsko stanje firme, izveštaje o obavezama prema poveriocima, uz poseban akcenat na detalje kao što su rokovi za plaćanja.

Kako biste olakšali sebi i uz pomoć notifikacija sve na vreme obavili, najbolje rešenje je aplikacija za paušalce koja vas podseća na sve obaveze koje imate datog meseca.

Uz to, redovno izmirujte porez i doprinose. U slučaju da kasnite u plaćanju obaveza prema državi, vrlo brzo možete da završite sa blokiranim računom.

Ne bi bilo na odmet da uz pomoć finansijskih alata proverite i kakvi su vaši poslovni partneri po pitanju blokada. U slučaju da sarađujete sa firmama koje su u finansijskim problemima, to može potencijalno da utiče i na vašu likvidnost.

Na kraju, uvek ostaje opcija da pokušate da se dogovorite sa poveriocima na koji način čete da izmirite dugovanje, pre nego što do blokade dođe.

Blokada računa zna da bude veoma neprijatna situacija u biznisu i može znatno da utiče na poslovanje. Ako se ipak suočite sa blokadom računa, važno je da što pre reagujete, kontaktirate svoju banku i proverite sve opcije za rešavanje problema. Koji god da je razlog blokade računa, uz proveru ko ga je blokirao, moguće je reagovati na nekoliko načina kao što je otplata duga ili žalba. Uvek postoji i opcija na pokušaj dogovora oko otplate sa poveriocima, pre nego što do potencijalne blokade računa dođe.

Isprobaj Paušalko web aplikaciju besplatno

Digitalizujte svoje poslovanje – izdajte i šaljite fakture i profakture, automatski ih evidentirajte u sistemu, pratite zakonske limite prihoda i vodite poslovanje bez stresa. Sve što vam je potrebno za paušalnu agenciju, na dohvat ruke!