Kamata na neplaćene poreze i doprinose – kolika može biti i kako se računa?

Kamata na neplaćene poreze i doprinose

Ništa ne može da unazadi poslovanje koliko kašnjenje u plaćanju poreza i doprinosa ili pak njihovo neplaćanje. Sve to može da dovede do ozbiljnih finansijskih posledica za preduzetnike, a glavne od njih su obračun kamate i prinudna naplata.

Kako biste izbegli eventualne neprijatnosti i dodatne troškove, važno je da budete informisani koje sve obaveze imate prilikom poslovanja.

U nastavku saznajte šta je kamata na neplaćene poreze i doprinose, kako se obračunava, koliko iznosi i na koji način se naplaćuje.

Kolika je kamata na doprinose i poreze?

Kamata na poreze i doprinose, ali i na sve javne prihode koji nisu plaćeni na vreme, obračunava se u skladu sa zakonom, te stopa kamate iznosi:

Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije (NBS) + 10 procentnih poena.

Na primer, ako je trenutna referentna kamatna stopa NBS 3%, kamata na neplaćene poreze i doprinose biće:

3% + 10% = 13% godišnje.

Međutim, referentna kamatna stopa nije fiksna i ona može da se menja, te se savetuje praćenje zvaničnih podataka Narodne banke Srbije.

Važno je istaći da se kamata obračunava na dnevnom nivou, a primenjuje se od dana kada je dospela, pa sve do dana kada je iznos isplaćen u celosti.

Kako obračunati kamatu na porez?

Postoji osnovni obrazac prema kom se obračunava kamata:

Kamata = (Glavnica × Stopa kamate × Broj dana kašnjenja) ÷ 365

Gde je:

–          Glavnica – iznos neplaćenog poreza ili doprinosa

–          Stopa kamate – referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije, uvećana za 10%

–          Broj dana kašnjenja – broj dana između datuma dospelosti i dana plaćanja

Kako bismo malo pojednostavnili, prikazaćemo kroz primer.

Zamislimo da paušalni preduzetnik duguje 100.000 RSD na ime poreza i doprinosa i da kasni sa plaćanjem 90 dana.

Prvi korak je da utvrdimo koliko iznosi stopa kamate. Prema važećim propisima, kamata se obračunava tako što se na referentnu kamatnu stopu Narodne banke Srbije doda još 10%. Ako je, na primer, trenutna referentna stopa 3%, ukupna stopa kamate biće 13% godišnje.

Sledeći korak je obračun same kamate. Pošto se kamata obračunava na dnevnom nivou, potrebno je izračunati koliko iznosi kamata za 90 dana kašnjenja.

Za neplaćen dug od 100.000 RSD, sa godišnjom kamatnom stopom od 13%, kamata za 90 dana kašnjenja iznosiće 3.198 RSD, što dobijamo kada sve tražene podatke upotrebimo kao u gorenavedenom obrascu, što bi izgledalo:

(100.000 × 13 × 90) ÷ (100 × 365) = 3.198 RSD

To znači da će preduzetnik, pored osnovnog duga, morati da plati i ovaj dodatni iznos.

Naravno, što duže traje kašnjenje u plaćanju, iznos kamate će da raste, te je najbolje da obaveze izmiriti, ako je moguće, što pre, kako bi se izbegli dodatni troškovi koji mogu da budu i mnogo viši.

Kako se naplaćuje kamata za porez?

U slučaju neplaćenog poreza, dolazi do prinudne naplate putem kamate preko Poreske uprave. U služaju da poreski obveznik ne izmiri dug, dolazi do mera prinudne naplate uz preduzimanje koraka kao što su:

–          Slanje opomene – Poreska uprava preduzima prvi korak tako što šalje obaveštenje o dugu.

–          Blokada računa – U slučaju da nakon opomene dug i dalje nije izmiren, preduzetniku može da bude blokiran poslovni račun.

–          Prinudna naplata – Na kraju dolazi do prinudne naplate, a ona se može izvršiti osim zaplenom sredstava sa računa i zaplenom imovine ili putem izvršitelja.

Šta ako ne možete odmah da platite dug?

Neretko se događa da preduzetnik nije u situaciji da dug isplati u celosti u zadatom roku. U tom slučaju, postoji mogućnost podnošenja zahteva za reprogram duga.

Reprogram duga (odlaganje plaćanja poreskog duga) imaju svi poreski obveznici i postupak se pokreže samo na osnovu tog zahteva koji podnosite pismenim putem uz kompletno obrazloženje zašto niste u mogućnosti da dug isplatite odmah i u celosti.

Ovaj zahtev može se podneti:

-pre izdavanja  opomene  za  plaćanje poreskog duga a posle  isteka  roka  dospelosti

-nakon izdavanja opomene obvezniku i kad mu se dostavi

-posle početka postupka prinudne naplate poreskog duga donošenjem i dostavljanjem rešenja o prinudnoj naplati

-dok traje postupak prinudne naplate poreskog duga

Uz ovaj postupak možete da dobijete pravo na plaćanje na rate ili odlaganje duga u celosti, ali će se i dalje obračunavati kamata za period odlaganja.

Saveti za izbegavanje kamata na porez

 Uz blagovremeno reagovanje možete u mnogim situacijama izbeći plaćanje kamate. Pre svega, bitno je da pratite dospele obaveze. Koristite ePorezi portal kako biste na vreme saznali koliko treba da platite ili olakšajte  i optimizujte svoje poslovanje uz aplikaciju za paušalce koja vam šalje obaveštenja o obavezama koje treba da izmirite na vreme.

Uz to, pravite podsetnike. Beležite rokove plaćanja kako biste izbegli da zaboravite ove bitne datume.

I najbitnije, pokušajte da budete uvek informisani – nije na odmet pitati baš sve što vas može sačuvati od dodatnih troškova i problema. Često postoji rešenje na koje niste računali. U određenim situacijama preduzetnici mogu da podnesu zahtev za odlaganje poreza bez dodatnih troškova, te ove olakšice značajno pomažu.

Blagovremenim izmirivanjem poreza i doprinosa ne samo da ćete smanjiti troškove kamata, nego će vaš posao biti stabilan u finansijskom smislu, a vi ćete nesmetano moći da poslujete bez negativnog uticaja na reputaciju kod poslovnih parnera. U slučaju da vam ipak zatreba pomoć ili imate dodatna pitanja oko obračuna poreza, uvek možete da pokušate da dobijete informacije u Poreskoj upravi. Uz to, možete da angažujete stručnjaka, te ćete uz konsultaciju sa knjigovođom mnogo brže i lakše rešiti svaku situaciju u poslovanju koja se tiče kamate na neplaćene poreze i doprinose i iz koje ste mislili da ne postoji izlaz.

Isprobaj Paušalko web aplikaciju besplatno

Digitalizujte svoje poslovanje – izdajte i šaljite fakture i profakture, automatski ih evidentirajte u sistemu, pratite zakonske limite prihoda i vodite poslovanje bez stresa. Sve što vam je potrebno za paušalnu agenciju, na dohvat ruke!