Da li paušalni preduzetnik može da zamrzne firmu?

Zamrzavanje preduzetnika paušalca

U slučaju da ste otvorili paušalnu firmu i razmišljate da napravite pauzu u svom poslovanju bilo zbog ličnog razloga, sezonskog poslovanja ili raznih nepredviđenih okolnosti, ne morate nužno da je zatvarate i stavljate tačku na svoje poslovanje zauvek.

Postoji mogućnost da preduzetnici zamrznu firmu, ali moraju znati sve korake pri tom procesu, kao i šta sledi nakon ovog poslovnog poduhvata.

U nastavku saznajte šta znači zamrzavanje firme, kako se vrši zamrzavanje, koje su obaveze tokom tog perioda kao i da li i na koji način firma može ponovo da se odmrzne.

Šta znači zamrzavanje firme?

Zamrzavanje firme je ništa drugo do privremeni prestanak obavljanja delatnosti. Zamrzavanje za paušalce predstavlja olakšavajuću okolnost jer ono omogućava da paušalni preduzetnici pauziraju svoje poslovanje duži vremenski period, a da faktički nisu trajno zatvorili firmu.

Dodatno, ovaj status pruža mogućnost da izbegnete plaćanje poreza i doprinosa, ali ipak dolazi i sa određenim ograničenjima.

Neke od glavnih karakteristika zamrzavanja firme su:

  • Ne postoji  obaveza plaćanja poreza i doprinosa u toku perioda zamrzavanja.
  • Ne možete da obavljate poslovne aktivnosti, da izdajete fakture ili da ostvarujete prihode.
  • Firma i dalje ostaje registrovana u APR-u, ali sa izmenjenim statusom, kao privremeno prekinuta delatnost.
  • Zamrzavanje firme može maksimalno da traje dve godine, nakon čega bi firma trebalo da se briše iz APR-a, međutim, zakon poznaje i mnogo duže rokove u praksi.

Zamrzavanje firme – paušalac

Paušalci imaju pravo da privremeno obustave poslovanje i to neograničen broj puta. Ipak, važno je da ispoštujete sve zakonske procedure.

 Pre samog zamrzavanja firme je potrebno da izmirite sve poreske obaveze, kao što su dugovanja prema Poreskoj upravi koja moraju da budu u potpunosti plaćena.

Nakon toga je porebno da podnesete zahtev APR-u, te formalno zamrzavanje firme počinje prijavom u Agenciji za privredne registre, a nakon što APR odobri zahtev za zamrzavanje firme, morate da prijavite status privremenog prestanka delatnosti, i potrebno je da obavestite Poresku upravu.

Kako zamrznuti firmu?

Postupak zamrzavanja paušalne firme sastoji se od nekoliko ključnih koraka:

  1. Podnošenje prijave APR-u – Potrebno je da popunite prijavu promene podataka i obrazac 06 i predate ga APR-u, lično ili elektronskim putem.
  2. Obaveštavanje Poreske uprave – Kada APR potvrdi zamrzavanje, potrebno je da obavezno prijavite promenu i Poreskoj upravi.
  3. Izmirenje svih obaveza – Potrebno je izmiriti sve poreze ili dugovanja kako biste mogli da zamrznete firmu.
  4. Čuvanje dokumentacije – Čuvajte sve napismeno, iako ponekad mislite da vam neće trebati. Odluka o zamrzavanju firme mora da bude sačuvana, jer može da vam bude porebna ponovo nekad u budućnosti.

Postupak zamrzavanja statusa firme veoma je jednostavan i brz. Sam zahtev za privremeni prestanak delatnosti APR obično obrađuje već u roku od tri do pet dana, nakon čega je moguće preuzimanje Rešenja APR-a o prekidu obavljanja delatnosti lično ili poštom.

Posle toga, Poreska uprava ažurira svoj sistem i prestaju sve poreske obaveze koje ste kao  paušalac imali.

Dodatno, od 2023. godine, poreske prijave nakon zamrzavanja se više ne podnose, što znači da je jedino potrebno da proveravate kako bi ispratilo dobijanje konačnog poreskog rešenja na portalu ePorezi.

Koliko košta zamrzavanje paušalne firme?

Troškovi zamrzavanja firme su relativno niski i uglavnom obuhvataju:

  • Taksu za APR – koja  može da se promeni u zavisnosti od aktuelnih tarifa, ali je oko 1.500 dinara
  • Dodatne administrativne takse – raspon cene će zavisiti od toga da li koristite knjigovođu ili samostalno podnosite dokumentaciju.

Paušalci koji se odluče da zamrznu firmu, navode neke od najčešćih razloga za zamrzavanje firme privremeni odlazak u inostranstvo, promenu poslovnih planova, lične ili zdravstvene okolnosti ili pak žele da zamrznu firmu zbog raznih sezonskih faktora.

Bilo koji god razlog da je, zamrzavanje paušalne firme može da bude odlično rešenje kada preduzetnik nije siguran u sledeći korak ili mu je jednostavno potrebno da napravi pauzu u svom poslovanju.

Kako ponovo aktivirati firmu nakon zamrzavanja?

Često nakon određenog perioda od zamrzavanja, paušalac želi da odmrzne svoju firmu i da nastavi sa poslovanjem.

U tom slučaju sve što treba je da podnesete zahtev APR-u za ponovno pokretanje delatnosti i obavestite Poresku upravu o nastavku poslovanja. Nakon toga vas očekuje da nastavite sa redovnim plaćanjem poreza i doprinosa.

Ako ste paušalni  preduzetnik i razmišljate o zamrzavanju firme, to možete da uradite veoma lako i jednostavno, ali imajte u vidu ako se firma zamrzne, kakve su obaveze koje imate. Takođe, ne zaboravite da neke platne obaveze ne miruju u toku zamrzavanja firme, poput troškova struje i komunalija. Takođe, na paušalnoj firmi, bilo da je online ili fizičko poslovanje u pitanju, treba istaći korisnicima informaciju da je firma u statusu zamrzavanja i da trenutno ne posluje, kako bi se obezbedila transparentnost u poslovanju i sprečile zloupotrebe zamrznutog statusa.

Važno je samo da ispratite zakonsku proceduru i obavestite nadležne institucije. Zamrzavanje firme je korisna i veoma poželjna opcija za sve one koji žele privremeno da obustave poslovanje iz bilo kog razloga, ali bez trajnog zatvaranja firme. Iskoristite mogućnost zamrzavanja dok ne odlučite da li želite da nastavite sa poslovanjem ili trajno da odustanete.

Isprobaj Paušalko web aplikaciju besplatno

Digitalizujte svoje poslovanje – izdajte i šaljite fakture i profakture, automatski ih evidentirajte u sistemu, pratite zakonske limite prihoda i vodite poslovanje bez stresa. Sve što vam je potrebno za paušalnu agenciju, na dohvat ruke!