Kako zbog ubrzanog tempa života, radnog vremena od 9 do 5, koje oduzme skoro ceo dan i želje da više vremena provedemo sa porodicom, sve više osoba se odlučuje da da otkaz na poslu u raznim velikim firmama i želi da zakorači u nepoznato, ali da bude gospodar svog vremena.
Jedna od čestih odluka je upravo otvaranje paušalne firme, kako bi mogli da nastave svoje poslovanje, ali kao samostalni radnici. Međutim, osim mnogih benefita koje paušalno poslovanje nosi, postavlja se pitanje koje muči mnoge – Imaju li paušalci pravo na penziju, i ako imaju, kolika je penzija za paušalce?
U nastavku saznajte sve što vas je oduvek zanimalo i rešite se nedoumica kada je u pitanju primanje novčanih sredstava za paušalce, nakon što su dostigli godine za prestanak svog poslovanja i spremni su za odlazak u penziju.
Da li paušalci uplaćuju doprinose za penziju?
Odgovor je da paušalci, kao i drugi zaposleni, imaju pravo na penziju. Međutim, postoji nekoliko važnih činjenica na koje treba obratiti pažnju.
Mnogi preduzetnici koji posluju kao paušalci dugi niz godina, ili tek nameravaju da otvore paušalnu firmu, dvoume se da li je paušalna firma dobar izbor na duže staze, jer nisu sigurni da li imaju pravo na penziju i koliki će biti njihov iznos kada dođu u godine za odlazak u istu.
Paušalci imaju obavezu da plaćaju doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) kao deo svojih mesečnih obaveza prema državi. Ove uplate su fiksne i određuju se na osnovu rešenja Poreske uprave, a ne na osnovu ostvarenih prihoda koje paušalac zaista ostvari na godišnjem nivou.
To znači da, ako imate paušalnu firmu, ne možete sami da birate iznos doprinosa koji ćete da plaćate, već se on određuje na osnovu klasifikacije delatnosti u kojoj vršite poslovanje i drugih faktora.
Uz to, paušalci imaju obavezu da uplaćuju doprinose redovno, u suprotnom, neizmirene obaveze mogu da dovedu do dugova i gubitka radnog staža.
Kako se računa penzija za paušalce?
Visina penzije za paušalne preduzetnike zavisi od broja godina staža i iznosa uplaćenih doprinosa.
Paušalci uplaćuju doprinose na osnovicu koja je značajno niža od prosečne plate u državi, što znači da će i njihov konačni iznos penzije biti manji u poređenju sa zaposlenima koji su tokom radnog veka imali veće obračunske osnovice.
Penzijski osnov se računa na osnovu ukupnog staža i iznosa uplaćenih doprinosa tokom radnog veka, te što duže paušalac uplaćuje doprinose, njegova penzija će, samim tim, biti veća.
Minimalna i maksimalna penzija za paušalce
Kada govorimo o penzijama, postoje značajna odstupanja između paušalaca i delatnosti kojima se bave. Tako se minimalna penzija za paušalce određuje u skladu sa propisima o minimalnoj penziji u Srbiji.
Pošto paušalci pretežno uplaćuju doprinose na najnižoj osnovici, može se očekivati i da će sam iznos penzije koju budu dobijali biti blizu minimalca. S druge strane, ako paušalac u toku radnog veka ostvari dodatne uplate u PIO fond, može značajno da poveća svoj penzijski osnov.
Kada govorimo o penzijama, trenutno je u Srbiji minimalna penzija oko 20.000 dinara, dok se maksimalna penzija određuje na osnovu najviše dozvoljene osnovice za uplate doprinosa i određuje se u skladu sa tim.
Da li se paušalcima isplati dodatna štednja za penziju?
S obzirom na to da paušalci plaćaju doprinose na nižim osnovicama, a time dobijaju i nižu penziju, ne čudi što se mnogi od njih odlučuju za dodatne oblike štednje.
Glavne opcije o kojima paušalci razmišljaju kako bi povećali svoju finansijsku sigurnost u starosti su:
- Privatni penzioni fondovi
- Investicije
- Nekretnine
Takođe, štednja kroz dobrovoljne penzione fondove može da bude odlična opcija koja omogućava da dođete do dodatnih prihoda u starosti.
Paušalci koji imaju mogućnosti, često kao prvu opciju biraju da deo svojih prihoda ulože u nekretnine ili druge dugoročne i održive investicije koje mogu da pruže sigurnost i kada završe svoj radni vek, bilo da je prodaju ili izdaju.
Dakle, dobra stvar ako imate paušalnu firmu je da ne morate da brinete za prihode u starosti- paušalci imaju pravo na penziju. Međutim, ona je najčešće niža u odnosu na penzije zaposlenih u drugim sektorima.
Zbog toga je važno da na vreme isplanirate svoju dugoročnu finansijsku sigurnost i da razmotrite dodatne načine za štednju. Napravite strategiju i osmislite koje je rešenje najbolje u skladu sa razvojem vašeg paušalnog poslovanja. Svi finansijski savetnici se slažu da je potrebno dobro i na vreme informisati se o opcijama i mogućnostima dodatne štednje, kao i da treba detaljno isplanirati svoje finansije kako bi se osigurali stabilni prihodi u godinama koje slede i kako u starosti ne bi bilo briga i finansijskih nesigurnosti.