Paušalno preduzetništo predstavlja mnogo fleksibilniji način poslovanja u odnosu na klasično. Ipak, jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja u paušalnim vodama, ili onih koji tek žele da se upuste u paušalno preduzetništvo, jeste – Koliko novca paušalac može da podići sa svog računa, kao i da li postoje ograničenja kada je u pitanju podizanje gotovine?
U nastavku saznajte sve što vas je oduvek zanimalo kada su u pitanju pravila za podizanje novca, mesečni i dnevni limiti, kao i koje su sve specifičnosti računa paušalca.
Podizanje novca sa računa paušalca
Paušalni preduzetnici imaju pravo da sredstva sa svog poslovnog računa koriste za lične potrebe. Ova stavka predstavlja ogroman benefit, za razliku od DOO poslovanja gde ovo nije moguće.
Poznato je da paušalci ne vode poslovne knjige na isti način kao ostali preduzetnici koji moraju da poseduju knjige.
Međutim, i kod paušalaca je podizanje gotovine podložno određenim pravilima:
- Paušalac može da podiže novac sa računa kada god želi, ali u skladu sa bankarskim pravilima i limitima.
- Ne postoji formalna obaveza da opravdava svrhu podizanja novca.
- Porez na prihod se već obračunava kroz fiksne mesečne obaveze paušalca, tako da ne postoje dodatni nameti na podizanje gotovine.
Mesečni i dnevni limit za podizanje novca kod paušalca
Kada je u pitanju paušalno preduzetništvo, postoje dva važna ograničenja u podizanje gotovine, tako možemo da govorimo o terminima kao što su bankarski limiti i zakonski limiti koji se suštinski veoma razlikuju.
1. Bankarski limiti
Svaka banka može da ima svoja interna pravila i ograničenja za podizanje gotovine.
- Dnevni limit podizanja gotovine na šalteru banke može značajno da varira, ali obično iznosi od 150.000 do 600.000 dinara.
- Podizanje na bankomatu je obično ograničeno na iznose do 100.000 dinara dnevno, u zavisnosti od banke i koji tip kartice posedujete.
Međutim, ukoliko želite da podignete veće iznose – nije nemoguće. U tom slučaju je samo potrebno da informaciju najavite banci nekoliko dana unapred. Imajte na umu da veće svote novca ne možete podići u jednoj transakciji već iz više navrata u toku 24 sata.
2. Zakonski limiti
Paušalci nisu ograničeni zakonom u pogledu iznosa koji mogu da podignu, ali ako se podizanje velikih iznosa dešava često, banka može da zahteva objašnjenje o novcu i za šta je namenjen, kako bi ispoštovala pravila koja bi onemogućila da dođe do pranja novca.
Dinarski račun kod paušalaca – kako podići novac?
Paušalci posluju preko dinarskog računa, koji im služi za primanje uplata od klijenata i plaćanje poslovnih obaveza, uključujući poreze i doprinose.
Međutim, jedno od čestih pitanja među paušalcima je kako pravilno podizati novac sa računa i koristiti ga za lične potrebe. U slučaju da želite da podižete novac sa dinarskog računa, kao paušalac imate nekoliko načina:
- Prenos na lični račun – Paušalci mogu da prebace novac sa poslovnog na lični račun i koriste ga bez ograničenja. Kako ne vode poslovne knjige, ne postoji formalna obaveza pravdanja ovih transakcija.
- Podizanje gotovine sa bankomata – Direktno podizanje novca sa poslovnog računa putem kartice je izvodljivo, ali neke banke mogu da imaju ograničenja ili posebne naknade, kada su ove transakcije u pitanju.
- Plaćanje troškova direktno sa računa – Paušalci mogu da koriste poslovni račun za plaćanje troškova kao što su računi za internet, telefon, kirija i ostalo.
Ako se pirate da li postoje porezi na podignuti novac, odgovor je -ne. Kako paušalci nisu u obavezi da plaćaju poreze i doprinose unapred, sav prihod koji ostane na računu nakon tih obaveza mogu slobodno da koriste.
Dakle, kada je u pitanju dinarski račun, ne postoji dodatni porez na podizanje novca, jer se poslovni i lični račun kod paušalnog sistema ne razlikuju u oporezivanju.
Međutim, važno je voditi računa o tome da sav prihod bude evidentiran i da se obaveze redovno izmiruju, kako bi se izbegle eventualne nepravilnosti prilikom poreske kontrole.
Devizni račun paušalca – podizanje novca
Paušalci mogu da otvore i devizni račun, kako bi imali mogućnost da prime uplate iz inostranstva. Međutim, postoje specifična pravila kada je u pitanju podizanje sredstava sa deviznog računa.
- Konverzija u dinare i prenos na dinarski račun – Najčešći način podizanja novca je konverzija deviza u dinare i njihovo prebacivanje na dinarski račun paušalca. Banke obično automatski konvertuju sredstva po važećem kursu na .
- Direktno podizanje deviza – Paušalci mogu da podignu novac u devizama, ali će za to morati da ispune određene bankarske zahteve, a često i da opravdaju svrhu isplate. Ovo može da uključuje putne troškove, plaćanja u inostranstvu i slično.
- Plaćanje iz deviznog računa – U nekim slučajevima, paušalci mogu da koriste devizni račun za plaćanja direktno u stranoj valuti, kao kada je na primer u pitanju kupovina softvera, zakup hosting usluga ili drugih troškova koje su vezane direktno za poslovanje.
Paušalci imaju obavezu da prijave i oporezuju devizne prilive na isti način kao i dinarske uplate, dok poreska uprava može da kontroliše da li su sva primanja uredno prijavljena i da li su porezi plaćeni na vreme.
Paušalac može da izvrši i prenos sredstava na svoj lični devizni račun, ali je u tom slučaju poželjno da vodi evidenciju uplata kako bi mogao da dokaže poreklo novca ukoliko banka zatraži dodatno objašnjenje.
Dakle, paušalni preduzetnici mogu da podižu novac sa svog poslovnog računa bez dodatnih poreskih obaveza, ali postoje bankarski limiti koje treba uzeti u obzir.
Dnevni i mesečni limiti zavise od pravila banke, dok se sredstva sa deviznog računa moraju prvo konvertovati u dinare pre podizanja.
Kako biste izbegli komplikacije i eliminisali potencijalne nedoumice kada je vas račun u pitanju, savetujemo da se o svim specifičnostima dodatno posavetujete u svojoj banci ili sa knjigovođom.