Koje su poreske olakšice za preduzetnike paušalce?

poreske-olaksice-za-pausalce

Paušalno preduzetništvo uz sve svoje benefite koje nudi, u početku zna da bude veoma zbunjujuće i neshvatljivo. I taman kada pomislite da držite sve konce u svojim rukama i da odlično manevrišete svim informacijama, ponovo se pojavi nešto što bi poljuljalo sigurnost u to da zaista znate sve šta treba i kako treba da radite kada otvorite svoju paušalnu firmu.

Jedna od bitnih stavki, o kojoj preduzetnici paušalci često imaju nedovoljno informacija, ili one do njih dođu nakon što prođe rok prijave, jesu poreske olakšice za preduzetnike paušalce.

U nastavku saznajte na koje sve načine možete da dobijete određene poreske olakšice, kako da ih iskoristite, kao i na šta sve treba da obratite pažnju.

Poreske olakšice za paušalce

Svi koji su odlučili da plivaju u preduzetničkim vodama, mogu da konkurišu za razne olakšice, kao što su:

  •  Oslobođenje i podsticaj za otvaranje firme – U slučaju da tek započinjete poslovanje, možete da dobijete subvenicije za samozapošljavanje.
  • Olakšice za mlade ili starije preduzetnike – U slučaju da imate manje od 30 ili više od 50 godina, možete da dobijete poreske olakšice i subvencije za pokretanje biznisa.
  • Razlike u oporezivanju – Paušalci, za razliku od drugih preduzetnika, imaju pojednostavljene poreske obaveze i mogu samostalno da vode poslovne kljige, za razliku od društva koja su registrovana kao DOO i koja su u obavezi da imaju knjigovođu.
  • Manji porez i lokacija firme – Visina paušalnog poreza zavisi i od poslovne zone u kojoj je preduzetnik registrovan. Što, jednostavnije rečeno znači, ako živite u malom selu u Vojvodini, porez za paušalnu poljoprivrednu firmu biće vam znatno niži, nego ako je ona registrovana u Beogradu.
  • Oslobađanje od plaćanja doprinosa za PIO – Ovo se događa ako ste zaposleni kod drugog poslodavca u isto vreme, te imate osnov osiguranja kroz penzioni fond po drugom osnovu.
  • Van sistema PDV-a – Paušalni preduzetnici ako ne prelaze propisani limit prihoda, koji trenutno iznosi 6 miliona dinara godišnje, nisu u obavezi da registruju PDV, a samim tim izbegavaju dodatne administrativne troškove, uz  lakše i jednostavnije poslovanje.

Olakšice za žene paušalce

U svetu paušalnog poslovanja, postoji poseban program olakšica koji je isključivo namenjen ženama, kako bi ih dodatno motivisao da pokrenu sopstveni biznis.

Tako su neke od dodatnih beneficija isljučivo namenjene ženama preduzetnicama:

  • Subvencije za samozapošljavanje – Gde se u okviru raznih programa podrške pruža finansijska pomoć ženama koje planiraju da pokrenu svoj biznis.
  • Podrška za majke preduzetnice – Posebno osetljiva kategorija su žene koje u pojedinim situacijama ostaju bez posla nakon povratka sa porodiljskog. Upravo ni ne čudi zbog čega sve veći broj majki želi da osnuje sopstvenu firmu. Olakšice za majke preduzetnice pružaju mogućnost da se privremeno oslobode od plaćanja određenih doprinosa.

Olakšice za zapošljavanje paušalaca

Niste paušalac, ali želite da sarađujete sa nekim od njih? Razmislite još jednom o ovoj opciji koja pruža dodatne benefite kako preduzetnicima paušalcima, tako i samim poslodavcima.

U slučaju da želite da zaposlite paušalca, imate mogućnost na:

  • Fleksibilno angažovanje bez dodatnih poreskih obaveza – U slučaju fleksibilnog angažovanja paušalnih preduzetnika, poslodavci nisu u obavezi da obračunavaju poreze i doprinose na zarade.
  • Povoljnije uslove za rad u IT i kreativnim industrijama – U pojedinim sektorima, poput IT-a, paušalno oporezivanje je čest izbor jer omogućava da efektivne poreske stope budu znatno niže.

Kako iskoristiti olakšice za paušalce?

Postoje razne olakšice koje kao paušalni preduzetnik imate mogućnost da iskoristite. Ipak, u slučaju da želite da aplicirate na neku od njih, veoma je važno da detaljno ispratite određene procedure:

  • Postupak prijave za poreske olakšice – Prijava za olakšice vrši se putem Poreske uprave ili nadležnih državnih institucija. U pojedinim situacijama je neophodno da podnesete zahtev i dostavite traženu dokumentaciju.
  • Koji su rokovi i pravila? – Rokovi za prijavu poreskih olakšica zavise od vrste olakšice i mogu da se menjaju u zavisnosti od važećih propisa. S toga se savetuje da redovno pratite informacije na sajtu Poreske uprave kako biste bili u toku.

Ipak, imajte u vidu da paušalci mogu da izgube pravo na određene olakšice u situacijama kada  pređu zakonske limite prihoda, angažuju zaposlene ili promene način poslovanja.

Paušalno poslovanje u pojedinim situacijama zna da bude veoma izazovno, dok s druge strane pruža mnoge benefite kao što su sopstvena organizacija slobodnog i radnog vremena, što, priznaćete, zaista nema cenu.

U slučaju da želite da se okušate u paušalnim vodama, ili ste nedavno otvorili firmu, razmislite o opciji da aplicirate za poreske olakšice, koje bi vam omogućile lakše poslovanje, a ujedno i smanjile troškove.

Paušalno preduzetništvo je konstrantno učenje i informisanje. Bitno je da uvek budete u toku, kako biste blagovremeno saznali koji su trenutno dostupni podsticaji na koje možete da konkurišete, kao i da biste na vreme podneli zahtev za olačšice.

U slučaju da vam sve to izgleda komplikovano, ili ne želite da se bavite time sami, uvek možete da se konsultujete sa zaposlenima u Poreskoj upravi, ili da se konsultujete sa knjigovođom, kako biste bili sigurni da ćete maksimalno da ispoštujete važeće propise, da aplicirate na pravilan način, i da iskoristite sve poreske olakšice na koje imate pravo.

Isprobaj Paušalko web aplikaciju besplatno

Digitalizujte svoje poslovanje – izdajte i šaljite fakture i profakture, automatski ih evidentirajte u sistemu, pratite zakonske limite prihoda i vodite poslovanje bez stresa. Sve što vam je potrebno za paušalnu agenciju, na dohvat ruke!