Koliki je limit za paušalce i kako da ga ne prekoračite?

Limit za paušalce

Osnivanje paušalne firme i paušalno poslovanje nude razne pogodnosti i benefite u odnosu na klasično poslovanje, kao što su jednostavnije vođenje finansija i fiksne mesečne obaveze prema državi.

Ipak, pre nego što se upustite u  paušalne vode, trebalo bi da se detaljno informišete oko svih benefita, ali i ograničenja koje paušalno poslovanje sa sobom nosi. Jedna od stvari na koju posebno treba da obratite pažnju, jeste limit prihoda.

U nastavku saznajte koliki je limit za paušalce, kako se posmatra, da li određeni prihodi ulaze u limit i kako pravilno da obračunate godišnji prihod kako ne biste prešli dozvoljeni prag.

Limit za paušalce

Prema važećim propisima, limit prihoda za paušalce u Srbiji iznosi 6 miliona dinara godišnje.

Šta to tačno znači u praksi?  Najjednostavnije rečeno – ako kao preduzetnik u toku godine ostvarite prihod veći od ovog iznosa, automatski gubite pravo na paušalno oporezivanje i prelazite na vođenje poslovnih knjiga.

Ovo prekoračenje sa sobom nosi i određene posledice, jer vođenje poslovnih knjiga podrazumeva dodatne administrativne i poreske obaveze.

Kako se posmatra limit za paušalce?

Limit od 6 miliona dinara odnosi se na ukupne uplate koje paušalac primi tokom kalendarske godine, bez obzira na to kada su fakture izdate.

Dakle, ako je faktura izdata krajem decembra prethodne godine, ali je naplaćena u januaru tekuće godine, ta uplata se računa u limit za tekuću godinu.

Uz ovaj podatak, bitno je napomenuti da se limit odnosi na sav prihod koji je paušalni preduzetnik ostvario tokom kalendarske godine, bez obzira na vrstu usluge ili proizvoda koji prodaje.

Važno je istaći da se PDV ne obračunava u limit, ali paušalni preduzetnici nisu obveznici PDV-s, sve dok ne pređu limit u prethodnih 12 meseci.

Da li pozajmica ulazi u limit za paušalce?

Jedno od često postavljanih pitanja jeste – Da li se privatne pozajmice ili prenosi sredstava računaju u limit za paušalce? 

Kako bismo konačno podvukli crtu i objasnili nešto što mnoge buni, potrebno je da obratimo pažnju na ključne razlike:

  • Uplate od klijenata se računaju u limit jer predstavljaju prihod od poslovanja.
  • Lične pozajmice, krediti ili prenosi sa ličnog računa se ne računaju u limit, ali je bitno da postoji odgovarajuća dokumentacija koja potvrđuje svrhu i poreklo tih sredstava.

Dakle, ukoliko paušalni preduzetnik primi novac koji nije prihod od poslovanja, preporuka je da se to jasno dokumentuje kako bi se izbegle eventualne nesuglasice sa Poreskom upravom.

Kako paušalci računaju godinu da ne pređu limit?

Paušalci prate kalendarsku godinu (od 1. januara do 31. decembra) kada računaju limit prihoda.

Mnogi brinu da ne prekorače granicu dozvoljenih prihoda, a evo nekoliko saveta kako da ostanete u dozvoljenim okvirima:

  •  Redovno pratite svoje prihode – Nemojte da se oslanjate na onu staru – Zapamtiću ja to. Umesto toga zapisujte. Vodite evidenciju o svim primljenim uplatama kako biste imali jasan pregled koliko ste novca primili u toku godine. Iako vam sad nešto izgleda kristalno jasno, u roku od nekoliko meseci može se dogoditi da ste neku bitnu informaciju zaboravili.
  • Planirajte fakturisanje – Pokušajte da razmišljate preduzetnički i da uz malo kalkulacija izbegnete potencijano prekoračenje. Naima,ukoliko ste blizu prekoračenja limita, možete da planirate da deo faktura izdate krajem godine, ali da ih naplatite u januaru sledeće godine.
  • Obratite pažnju na avansne uplate – Pazite šta i u kom iznosu želite da prihvatite. Posebno dobro razmislite ako ste tek na početku kalendarske godine. Avansi koje primite pre kraja godine ulaze u limit, čak i ako niste još izvršili uslugu ili isporučili robu.
  • Konsultujte knjigovođu – U redu je ako se ne razumete u sve, ili jednostavno želite da se posvetite svom biznisu, dok bi vam knjigovođa rešio peripetije oko papirologije. U pojedinim situacijama pravila tumačenja prihoda znaju da budu složena, te je savetovanje sa stručnim licem uvek pravi izbor.

Kao što možete da vidite, paušalno poslovanje ponekad zna da bude veoma izazovno. Međutim uz praćenje detaljnih informacija i postupanje u skladu za zadatim rokovima i limitima, budite bez brige.

Pokušajte da na vreme planirate godišnje poslovanje, što detaljnije, uz fleksibilne finansijske okvire prihoda. Limit za paušalce od 6 miliona dinara godišnje je ključna stavka koju svaki preduzetnik mora da prati.

Zapisujte, pratite sve informacije iz sveta paušalnog poslovanja ili jednostavno instalirajte aplikaciju za paušalce. Uz sve to, pokušajte da pravilno planirate prihode, pratite tokove uplata, kao i da razumete šta sve ulazi u limit.

Uz praktikovanje i razumevanje svih ovih stavki, olakšaćete sebi poslovanje i ostati u okvirima paušalnog oporezivanja. Samim tim, izbeći ćete neplanirane promene i dodatne troškove u svom poslovanju.

Isprobaj Paušalko web aplikaciju besplatno

Digitalizujte svoje poslovanje – izdajte i šaljite fakture i profakture, automatski ih evidentirajte u sistemu, pratite zakonske limite prihoda i vodite poslovanje bez stresa. Sve što vam je potrebno za paušalnu agenciju, na dohvat ruke!