Šta je paušalac i koje su obaveze paušalaca?

Šta su paušalci?

Paušalci su preduzetnici koji porez plaćaju prema paušalno određenoj osnovici i nemaju obavezu da vode poslovne knjige kao što to moraju činiti privredna društva i drugi tipovi preduzetnika. Sve poreske obaveze paušalaca su unapred definisane i oni ne moraju imati detaljno i pomno evidentiranje svakog prihoda i rashoda koji su ostvarili unutar firme.

Paušalci slobodno mogu raspolagati svojim novcem, nisu u obavezi da predaju završni račun i bilans, a porez i doprinosi su im fiksni uvek, tako da mogu lakše da organizuju svoje poslovanje.

Koje su obaveze paušalaca?

Početne obaveze paušalaca definisane su u nekoliko tačaka:

  • Moraju jasno da definišu vrstu delatnosti kojoj pripadaju
  • Treba da prijave lokaciju poslovanja
  • Potrebna im je prijava površine poslovnog prostora
  • Treba da prijave broj zaposlenih ukoliko ih imaju
  • Treba da prijave prosečan prihod koji su ostvarili u prethodnim godinama
  • Obaveza im je da izdaju fakture za svoje usluge, da uredno vode KPO knjigu i posluju unutar unapred definisanih limita
  • Obavezno im je i redovno plaćanje poreza i doprinosa

Usled ovih nekomplikovanih uslova za prijavu i vođenje firme, ovaj tip preduzetništva je idealan za male privrednike koji obavljaju uobičajene delatnosti i nemaju toliko visok prihod.

Ko može da bude paušalac?

Paušalno preduzetništvo jeste umnogome komforno ali ne mogu svi preduzetnici dobiti paušalni status. Potrebno je ispuniti uslove koji nalažu da:

  • Pušalac može da bude onaj čiji godišnji prihod od usluga koje firma pruža neće preći 6 000 000 RSD
  • Delatnost koja se prijavljuje mora da bude u skladu sa šifrom koja omogućava paušalno oporezivanje, definisanom Zakonom o porezu na dohodak građana, i članom 40 koji možete pronaći na sajtu Ministarstva finansija
  • Poslovanje mora da bude samostalni a ne korporativni rad niti sme da ima ulaganja sa strane
  • Paušalac preduzetnik mora da bude fizičko a ne pravno lice

Svaki preduzetnik koji ispunjava ove uslove može da dobije paušalni status, uz sve mere opreza od poreske kontrole koja je vrlo rigorozna.

 Ko ne može da bude paušalac?

Paušalni status ne mogu da dobiju preduzetnici koji:

  • Imaju godišnji prihod preko 6 000 000 RSD
  • Čija je delatnost povezana sa računovodstvom, poreskim savetovanjem, reklamiranjem bilo kog tipa, istraživanjem tržišta, trgovinom na veliko i malo, ugostiteljstvom, nekretninama i bilo kojim delatnostima koje nisu u šifarniku za paušalno oporezivanje
  • Ukoliko bilo ko mimo paušalca ulaže u poslovanje
  • Ukoliko je preduzetnik pravno lice

Godišnji prihod preko dozvoljenog je najčešći kamen spoticanja ovog tipa poslovanja, a ukoliko preduzetnik ispuni uslove za paušalca a premaši dozvoljeni limit prihoda, automatski gubi status i pravo na paušalno oporezivanje.

Koliki porez plaćaju paušalci?

Paušalci plaćaju porez i socijalne doprinose koji su paušalno utvrđeni. Ne postoji način da se tokom izmene zakona menja visina koju paušalac uplaćuje a svakog meseca plaćanje podrazumeva:

  1. Plaćanje poreza na prihode od delatnosti koju samostalno obavlja i visina je 10%
  2. Invalidsko i penziono osiguranje u visini od 25,5%
  3. Doprinose za slučaj nezaposlenosti u visini od 0, 75%
  4. Zdravstveno osiguranje od 10,3%

Poreske obaveze paušalaca mogu se izračunati putem online kalkulatora na sajtu ePorezi.

Da li paušalac može da ima zaposlene?

Paušalac može da ima zaposlene s tim da mora strogo pratiti zakonske regulative kako bi uskladio prihode i obaveze prema zaposlenima. Te obaveze podrazumevaju niz neophodnosti poput sigurnosti na radu, redovnost isplate plata i brojnih prava koja zaposleni ostvaruje i koji su definisani ugovorom.

Da li je paušalcima neophodan knjigovođa?

Paušalci su dužni da vode KPO knjigu, redovno isplaćuju porez, uredno šalju fakture i prate limit profita koji je definisan Zakonom, zato im često puno znači pomoć knjigovođe. S druge strane, nije nužno i danas postoji jednostavnije rešenje u vidu aplikacije za paušalce koja može u potpunosti da zameni knjigovođu i omogući svim paušalcima da samostalno, na jednostavan način i u par klikova vode evidenciju svog poslovanja.

Istažite sve mogućnosti aplikacije i omogućite sebi da vam paušalno preduzetništvo bude zadovoljstvo a ne obaveza.

Isprobaj Paušalko web aplikaciju besplatno

Digitalizujte svoje poslovanje – izdajte i šaljite fakture i profakture, automatski ih evidentirajte u sistemu, pratite zakonske limite prihoda i vodite poslovanje bez stresa. Sve što vam je potrebno za paušalnu agenciju, na dohvat ruke!