Kako paušalci nemaju obavezu da vode poslovne knjige, porez na imovinu za mnoge koji vode ovakav tip poslovanja, može da bude veoma zbunjujuća tema.
Tako, iako imaju olakšavajuću okolnost u smislu knjigovođe, paušalci ipak nisu izuzeti od svih poreza.
U nastavku saznajte kako funkcioniše porez na imovinu kao i šta treba da znate ukoliko ste paušalac.
Ko su obveznici poreza na imovinu?
Obavezu plaćanja poreza na imovinu imaju sva fizička i pravna lica koja poseduju određenu imovinu na svoje ime.
Kada je reč o paušalnim obveznicima važno je napomenuti da se porez na imovinu ne odnosi samo na poslovne objekte ili zemljište koje koriste u poslovanju, već i na ličnu imovinu kao što su stanovi, kuće ili automobili.
To znači da, čak i ako ne vodite poslovne knjige, možete da budete obveznik ukoliko posedujete imovinu koja je zakonski oporeziva.
Da razgraničimo – za razliku od poreza na dohodak, koji se plaća na prihod od obavljanja delatnosti, porez na imovinu se plaća na osnovu vrednosti imovine koju poseduju fizička ili pravna lica, bez obzira na to da li ta imovina generiše prihod ili ne.
Da li paušalci moraju da plaćaju porez na imovinu?
Iako paušalni obveznici imaju olakšice kada je u pitanju vođenje poslovnih knjiga, oni i dalje moraju da plaćaju porez na imovinu ukoliko poseduju imovinu koja je zakonski oporeziva.
Primera radi, ako paušalni obveznik ima stan, kuću ili automobil na svom imenu, biće obveznik poreza na tu imovinu.
Ako gledamo u praksi, paušalci koji nisu registrovali poslovne objekte ili zemljište, ali poseduju neku drugu imovinu, poput stana ili vozila, ipak neće moći da izbegnu da plate porez na tu imovinu.
Međutim, i tu postoje izuzeci. Ukoliko nemate značajnu imovinu, možda ćete ipak uspeti da izbegnete plaćanje poreza, ili će iznos biti niži zbog posebnih oslobođenja ili olakšica koje određene opštine primenjuju.
U svakom slučaju, važno je da se informišete o pravilima koja važe u vašoj opštini, jer porez na imovinu može značajno da varira u zavisnosti od mesta do mesta i vrste imovine.
Kako se računa porez na imovinu?
Pitanje koje stvara najviše nedoumica – Kako pravilno izračunati porez na imovinu?
On se računa kao procenat od tržišne vrednosti imovine. Tržišna vrednost se procenjuje na osnovu tržišta i cena sličnih objekata ili imovine. U nekim slučajevima, opštine mogu da imaju propratne regulative koje određuju minimalne ili maksimalne iznose poreza koji se plaćaju za određene vrste imovine.
Poreske stope se obično kreću u rasponu od 0,4% do 1,5% za stanove i kuće, dok za vozila stope mogu biti niže ili da zavise od starosti vozila.
U nekim opštinama, možete naići i specijalni porez na luksuznu imovinu, kao što su stanovi veće kvadrature, luksuzna vozila ili imovina koja vredi mnogo više nego što je granica na imovinu, za koju treba da se plati porez.
Koliko iznosi porez na imovinu?
Iznos poreza na imovinu zavisiće od nekoliko faktora:
- Vrsta imovine – Porez na stan i kuću biće drugačiji nego porez na automobil ili drugo vozilo.
- Tržišna vrednost imovine – Vrednost imovine se koristi kao osnovica za obračun poreza.
- Poreske stope opštine – Poreske stope se razlikuju od opštine do opštine, pa je važno da proverite koji su konkretni iznosi za vašu imovinu.
Kada govorimo o poreskim stopama, one su obično izražene kao procenat od tržišne vrednosti imovine.
Na primer, ako imate stan čija tržišna vrednost iznosi 5.000.000 RSD, a poreska stopa je 0,5%, iznos poreza na tu imovinu iznosio bi 25.000 RSD.
Međutim, savetuje se dodatna konsultacija sa poreskim savetnikom ili drugim stručnim licem, kako biste eliminisali potencijalne greške prilikom računanja poreske stope i bili sigurni koliki tačno porez na imovinu treba da platite.
Šta se dešava ako ne platimo porez na imovinu?
Ukoliko iz bilo kog razloga ne platite porez na imovinu, možete da snosite određene posledice.
Opština može da pokrene postupak naplate koji sa sobom vuče zatezne kamate, novčane kazne, i u ekstremnim slučajevima, oduzimanje imovine.
Zbog toga je bitno da redovno proveravate svoje poreske obaveze, kao i da na vreme plaćate porez kako biste izbegli bilo kakve komplikacije.
U slučaju da niste u mogućnosti da isplatite porez u zadatom roku u celosti, pokušajte da se obratite opštini, kako biste proverili da li možete da odložite plaćanje poreza ili da ga isplatite na rate.
Iako paušalni obveznici uživaju određene poreske olakšice, važno je da redovno proveravate sve svoje poreske obaveze, uključujući porez na imovinu kako ne biste došli u neprijatnu situaciju. Redovno pratite vrednost svoje imovine i proveravajte poreske stope.
U slučaju da ipak niste sigurni koje su sve obaveze na vama ili na koji način se računa porez na imovinu, savetuje se da se obratite stručnjaku kako biste mogli blagovremeno i na adekvatan način da reagujete.