Uplata pazara za paušalce – da li je obavezna i kako se sprovodi?

paušalac plaća pazar

Paušalno preduzetništvo je specifično po mnogim pitanjima. Tako ponekad postoje nedoumice oko vođenja poslovne evidencije i razgraničenja koje sve tačno obaveze paušalac ima prema Poreskoj upravi.

Tako se neretko nameće i pitanje – Da li paušalni preduzetnik treba da uplaćuje pazar?

Odgovor nije tako jednostavan, te u nastavku pogledajte sve situacije u kojima paušalac treba da uplati pazar, u zavisnosti od toga da li koristi fiskalnu kasu, u kom obliku posluje i na koji način prima uplate.

Da li paušalci uplaćuju pazar?

Paušalni preduzetnici koji posluju sa fizičkim licima, a čiji promet se odvija u gotovini ili putem platnih kartica, mogu da imaju obavezu da evidentiraju pazar.

Međutim, ovo ne znači da će automatski imati obavezu da ga i uplaćuju na poslovni račun. Značajnu razliku čini podatak da li je paušalac u sistemu fiskalizacije. Te, ako nije, on samim tim nema zakonsku obavezu da dnevno uplaćuje pazar na račun.

Ipak, ne zaboravite, čak i u tom slučaju, vođenje evidencije u KPO obrascu je i dalje obavezno.

Koje su obaveze paušalaca u pogledu gotovinskog prometa?

U skladu sa Zakonom o fiskalizaciji, paušalni preduzetnici koji ne podležu fiskalizaciji (npr. IT usluge, online edukacije) nemaju obavezu da evidentiraju svoj pazar putem fiskalne kase.

Ipak, iako ne uplaćuju pazar, dužni su da vode Knjigu o prometu (KPO) u papirnoj ili elektronskoj formi.

Kada govorimo o prometu gotovine, savet je da se on svakodnevno uredno evidentira. Na taj način će protok novca biti transparentan, a ujedno ćete izbeći potencijalne probleme ako poreska kontrola dođe u posetu.

Primer uplate pazara – paušalac

Uplata pazara možda na prvi pogled da izgleda komplikovano, ali ona može biti veoma jednostavna uz praćenje osnovnih podataka.

Primera radi, možemo da zamislimo da paušalni preduzetnik, koji prodaje proizvode dnevno ostvari promet od 5.000 dinara u gotovini. Da naglasimo da nije fiskalizovan, ali da želi da deo tog pazara koristi za plaćanje troškova sa računa.

Kada imamo sve ove podatke, možemo postaviti primer popunjene uplatnice:

  • Uplatilac: Petar Petrović
  • Svrha uplate: Dnevni pazar – 08.04.2025.
  • Primalac: Petar Petrović PR Ručni Rad
  • Račun primaoca: Poslovni račun radnje
  • Iznos: 5.000,00 RSD

Ova uplata je interna i ne predstavlja zakonsku obavezu, već ličnu evidenciju koja će umnogome da olakša u upravljanju troškovima.

Uplata pazara paušalca koji nema fiskalnu kasu

Paušalac koji ne koristi fiskalnu kasu jer nema obavezu fiskalizacije (npr. radi sa pravnim licima, nema gotovinu u prometu) nema obavezu uplate pazara jer ni pazar kao takav ne postoji u klasičnom smislu.

U ovom slučaju:

  • Poslovanje se vodi isključivo preko računa
  • Promet se evidentira u poreskom rešenju
  • Nema gotovinskog prometa koji bi zahtevao dodatnu evidenciju

Samim tim, ako nemate obavezu fiskalizacije, možete da budete bez brige, ali svakako možete vršiti internu uplatu sebe radi, kako biste bili u toku sa protokom novca.

Kada je preporučljivo da paušalac uplaćuje pazar?

Videli smo nekoliko situacija u kojima paušalac nema zakonsku obavezu da uplaćuje pazar.  Ipak, postoje situacije kada uplata pazara može da korisna iako nije obavezna:

  • Kada paušalac želi da koristi sredstva sa računa za poslovne troškove
  • U slučaju čestih kontrola – radi transparentnosti
  • Kada prihod u gotovini prevazilazi očekivani obim poslovanja

U svim ovim situacijama, uplata može da doprinese da vaše vođenje poslovanja izgleda profesionalnije, kao i da mnogostruko olakša upravljanje finansijama.

Da li poreska inspekcija kontroliše uplatu pazara kod paušalaca?

Ako ste paušalac, ili tek želite da postanete, dobra stvar je da nećete često imati susrete sa poreskom inspekcijom.

Ipak, u pojedinim situacijama inspekcija može da zatraži uvid u obim prometa, posebno ako postoji sumnja da su prihodi veći od onih navedenih u poreskom rešenju.

U tim slučajevima, paušalcu se može naložiti prelazak na vođenje poslovnih knjiga, što nosi dodatne obaveze.

Zato je preporuka: čak i ako niste dužni da uplaćujete pazar, budite dosledni u vođenju evidencije i obavezno čuvate sve dokaza o prihodima i troškovima.

Uplata pazara za paušalce nije strogo propisana zakonom u svim slučajevima, već zavisi od specifičnog modela poslovanja.

Najvažnije je da znate da u slučaju da poslujete sa fizičkim licima u gotovini – postoji veća verovatnoća obaveze za evidentiranje i uplatu. Uz to, ukoliko poslujete isključivo sa pravnim licima putem računa – pazar se ne uplaćuje.

Međutim, vođenje evidencije u KPO obrascu je zakonski obavezno ako niste fiskalizovani. Što se tiče uplate pazara, kao i za sve ostale propratne stvari koje se tiču paušalnog poslovanja, potrebno je da budete u toku, kao  i da redovno evidentirate sve promene. U slučaju da imate nedoumica, preporuka je da se konsultujete sa knjigovođom ili poreskim savetnikom kako biste uskladili poslovanje sa važećim propisima i izbegli potencijalne neprijatnosti.

Isprobaj Paušalko web aplikaciju besplatno

Digitalizujte svoje poslovanje – izdajte i šaljite fakture i profakture, automatski ih evidentirajte u sistemu, pratite zakonske limite prihoda i vodite poslovanje bez stresa. Sve što vam je potrebno za paušalnu agenciju, na dohvat ruke!